Herbata czerwona, a jednak czarna
Herbata Pu-erh w Polsce jest znana pod nazwą herbata czerwona. Jest to jednak błędne nazewnictwo, bowiem w Chinach jest to po prostu herbata czarna. Niezależnie jednak od terminologii, to napój cieszący się dużą popularnością na całym świecie Zwłaszcza w kręgach miłośników zdrowego stylu życia. Pochodząca z chińskiej prowincji Yunnan, czerwona herbata ma bogatą historię. Podobnie zresztą jak wszystkie herbaty świata. Pu-erh to herbata, która przeszła proces fermentacji. Dzięki temu uzyskała charakterystyczny smak. Często jest on określany jako ziemisty.
Proces produkcji Pu-erh
Proces produkcji herbaty czerwonej jest dość ciekawy. Liście są najpierw suszone na słońcu. Następnie poddawane fermentacji i starzeniu. Tradycyjne metody produkcji mogą trwać nawet kilka lat. W tym czasie powstają najlepsze herbaty. Cenią je koneserzy. Jednak nowoczesne techniki pozwalają na skrócenie tego procesu do kilku miesięcy. Obniża to zdecydowanie cenę za ostateczny produkt. Pozwala również zaspokoić rosnące zapotrzebowanie konsumentów. Proces fermentacji nadaje herbacie Pu-erh unikalny smak. Im starsza herbata, tym bardziej wyrafinowany aromat.
Korzyści, które niesie herbata czerwona
Z zasady wszystkie herbaty świata oferują walory prozdrowotne. Jednak to herbata czerwona zyskała miano pogromcy tłuszczu. Jedną z najczęściej wymienianych zalet jest jej wpływ na metabolizm. Wspomaga też procesy trawienne. To sprawia, że Pu-erh popularnym wyborem wśród osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto, czerwona herbata jest bogata w antyoksydanty. Pomagają one w walce ze stresem oksydacyjnym.
Prawdą jest, że omawiana herbata w niewielkim stopniu pomaga w rozbijaniu tłuszczów. Nie jest jednak złotym środkiem odchudzającym. Nie zastąpi w żadnym razie zdrowego trybu życia oraz codziennej aktywności fizycznej.
W tradycyjnej medycynie chińskiej herbata czarna (zgodnie z tamtejszą klasyfikacją) wspomaga detoksykację organizmu. Poprawia także krążenie krwi. Wiele osób pije ją także ze względu na właściwości uspokajające. Redukcja stresu przydaje się większości konsumentów. Zawartość kofeiny w Pu-erh jest niższa niż w herbacie czarnej. Jest więc doskonała na wieczorne chwile relaksu.
Smak nie dla każdego
Smak czerwonej herbaty, to kwestia gustu. Jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje. Warto jednak podkreślić, że smak jest zdecydowanie inny od tego, co oferuje herbata zielona bądź czarna. Ziemisty, nieco korzenny aromat może być zaskakujący. Pu-erh może mieć także różne nuty smakowe. Zależą one od czasu fermentacji i starzenia. Nawet jeśli początkowo nie przypadnie do gustu, można poszukać innej alternatywy.